Skip to content

12 Ferndale RdWayne, NJ 07470

Built 1950

Last Sale Price
$180,000
Last Sale Date
Sep 22, 1997

Property Information

Block1614
Lot9
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityWayne Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class16
DescriptionCAPE COD
Dwellings1
ZoningR-B
Sq Footage2,563
Acreage0.19

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$90,400
47%
Improvement Value:$102,000
53%
Total Assessment$192,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,440+4.0%
2024$11,001+1.2%
2023$10,867+0.4%
2022$10,819+2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$180,000

To:

Sq Ft2,563DeedBook 152, Page 332

Property Sale

Sale
$108,000
DeedBook W-113, Page 132

Property Built

Built

Year Built: 1950