Skip to content

6 Ferndale RdWayne, NJ 07470

Built 1950

Last Sale Price
$340,000
Last Sale Date
Jun 30, 2002

Property Information

Block1614
Lot7
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityWayne Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class16.5
DescriptionSPLIT LEVEL
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,177
Acreage0.57

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$106,100
56%
Improvement Value:$83,800
44%
Total Assessment$189,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,291+4.0%
2024$10,858+1.2%
2023$10,726+0.4%
2022$10,678+2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$340,000

To:

Sq Ft2,177DeedBook 461, Page 10

Property Built

Built

Year Built: 1950