Skip to content

43 Post LaneWayne, NJ 07470

Built 1950

Last Sale Price
$429,000
Last Sale Date
Sep 30, 2003

Property Information

Block1614
Lot11
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityWayne Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class16.5
DescriptionCAPE COD
Dwellings1
ZoningR-B
Sq Footage2,751
Acreage0.24

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$94,400
42%
Improvement Value:$129,300
58%
Total Assessment$223,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,301+4.0%
2024$12,791+1.2%
2023$12,635+0.4%
2022$12,579+2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$429,000

To:

Sq Ft2,751DeedBook 670, Page 290

Property Sale

Sale
$184,000
DeedBook X 123, Page 325

Property Built

Built

Year Built: 1950