Skip to content

474 Newark Pompton TpkeWayne, NJ 07470

Built 1930

Last Sale Price
$575,000
Last Sale Date
May 30, 2025

Property Information

Block1616
Lot12
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityWayne Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class16
DescriptionCOLONIAL
Dwellings1
ZoningIP
Sq Footage1,698
Acreage0.89

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$107,600
60%
Improvement Value:$71,700
40%
Total Assessment$179,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,661+4.0%
2024$10,252+1.2%
2023$10,127+0.4%
2022$10,082+2.0%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$575,000

To:

Sq Ft1,698DeedBook 4934, Page 280

Property Built

Built

Year Built: 1930