Skip to content

400 Newark Pompton TpkeWayne, NJ 07470

Last Sale Date
Apr 19, 2017

Property Information

Block1616
Lot6

Sq Footage---
Acreage5.18

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$986,800
23%
Improvement Value:$3,236,400
77%
Total Assessment$4,223,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$251,111+4.0%
2024$241,483+1.2%
2023$238,526+0.4%
2022$237,471+2.0%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$3,315,000
DeedBook 1980, Page 1