Skip to content

494 Newark Pompton TpkeWayne, NJ 07470

Built 1955

Last Sale Price
$172,500
Last Sale Date
Apr 4, 2000

Property Information

Block1616
Lot15
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityWayne Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class16
DescriptionCAPE COD
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,449
Acreage0.23

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$79,600
55%
Improvement Value:$64,200
45%
Total Assessment$143,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,550+4.0%
2024$8,222+1.2%
2023$8,122+0.4%
2022$8,086+2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$172,500

To:

Sq Ft1,449DeedBook 166, Page 289

Property Sale

Sale
$160,000
DeedBook L 123, Page 341

Property Built

Built

Year Built: 1955