Skip to content

7 Highpoint DrWayne, NJ 07470

Built 1986
Industrial

Last Sale Price
$3,244,928
Last Sale Date
Apr 28, 2016

Property Information

Block1616
Lot10
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityWayne Twp
Tax Map PageCH91

Building Details

Building Class---
DescriptionEPOCH PRESS
Dwellings---
ZoningIP
Sq Footage---
Acreage2.46

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$688,200
39%
Improvement Value:$1,092,600
61%
Total Assessment$1,780,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$105,886+4.0%
2024$101,826+1.2%
2023$100,580+0.4%
2022$100,134+2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$3,244,928

To:

Sq Ft33,136DeedBook 2830, Page 96

Property Sale

Sale
$1,990,000
DeedBook V 119, Page 235

Property Built

Built

Year Built: 1986