Skip to content

38 Post LaneWayne, NJ 07470

Built 1955

Last Sale Date
Jun 8, 2017

Property Information

Block1616
Lot26
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityWayne Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class16
DescriptionCAPE COD
Dwellings1
ZoningR-B
Sq Footage1,997
Acreage0.33

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$101,300
54%
Improvement Value:$87,100
46%
Total Assessment$188,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,202+4.0%
2024$10,773+1.2%
2023$10,641+0.4%
2022$10,594+2.0%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1955