Skip to content

46 Post LaneWayne, NJ 07470

Built 1955

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Nov 16, 2021

Property Information

Block1616
Lot29
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityWayne Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class16
DescriptionCAPE COD
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,041
Acreage0.35

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$102,600
57%
Improvement Value:$77,700
43%
Total Assessment$180,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,721+4.0%
2024$10,310+1.2%
2023$10,183+0.4%
2022$10,138+2.0%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$117,000
DeedBook A 114, Page 39

Property Built

Built

Year Built: 1955