Skip to content

27 Ferndale RdWayne, NJ 07470

Built 1955

Last Sale Price
$250,000
Last Sale Date
Oct 6, 2004

Property Information

Block1616
Lot33
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityWayne Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class16
DescriptionCAPE COD
Dwellings1
ZoningR-B
Sq Footage1,287
Acreage0.34

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$76,500
66%
Improvement Value:$38,600
34%
Total Assessment$115,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,844+4.0%
2024$6,581+1.2%
2023$6,501+0.4%
2022$6,472+2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$250,000

To:

Sq Ft1,287DeedBook 860, Page 28

Property Built

Built

Year Built: 1955