Skip to content

42 Valley View TerrWayne, NJ 07470

Built 1958

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Feb 1, 1993

Property Information

Block1716
Lot21
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityWayne Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class16
DescriptionCAPE COD
Dwellings1
ZoningR-B
Sq Footage1,775
Acreage0.37

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$118,600
50%
Improvement Value:$120,200
50%
Total Assessment$238,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,199+4.0%
2024$13,655+1.2%
2023$13,487+0.4%
2022$13,428+2.0%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$199,500
DeedBook M 117, Page 270

Property Built

Built

Year Built: 1958