Skip to content

51 Hillside TerrWayne, NJ 07470

Built 1930

Last Sale Price
$153,500
Last Sale Date
May 7, 1992

Property Information

Block1702
Lot14
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityWayne Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class16
DescriptionCAPE COD
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,804
Acreage0.4

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$103,400
53%
Improvement Value:$93,200
47%
Total Assessment$196,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,690+4.0%
2024$11,242+1.2%
2023$11,104+0.4%
2022$11,055+2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$153,500

To:

Sq Ft1,804DeedBook 130, Page 21

Property Built

Built

Year Built: 1930