Skip to content

68 Beechwood DrWayne, NJ 07470

Built 1930

Last Sale Price
$150,000
Last Sale Date
Jul 8, 1988

Property Information

Block1726
Lot16
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityWayne Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
DescriptionCOLONIAL
Dwellings1
ZoningR-B
Sq Footage1,860
Acreage0.19

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$110,000
46%
Improvement Value:$129,100
54%
Total Assessment$239,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,217+4.0%
2024$13,672+1.2%
2023$13,504+0.4%
2022$13,445+2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$150,000

To:

Sq Ft1,860DeedBook 122, Page 103

Property Built

Built

Year Built: 1930