Skip to content

16 Forest TerrWayne, NJ 07470

Built 1960

Last Sale Price
$262,000
Last Sale Date
Dec 14, 2016

Property Information

Block1703
Lot15
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityWayne Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class16.5
DescriptionRANCH
Dwellings1
ZoningR-B
Sq Footage1,631
Acreage0.13

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$95,500
52%
Improvement Value:$89,700
48%
Total Assessment$185,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,012+4.0%
2024$10,590+1.2%
2023$10,460+0.4%
2022$10,414+2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$262,000

To:

Sq Ft1,631DeedBook 2972, Page 69

Property Sale

Sale
$112,500
DeedBook E 125, Page 58

Property Sale

Sale
$171,500
DeedBook T 120, Page 451

Property Built

Built

Year Built: 1960