Skip to content

34 Forest TerrWayne, NJ 07470

Built 1950

Last Sale Price
$780,000
Last Sale Date
Dec 21, 2022

Property Information

Block1703
Lot19
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityWayne Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class16
DescriptionCOLONIAL
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,232
Acreage0.23

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$103,100
34%
Improvement Value:$198,000
66%
Total Assessment$301,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$17,903+4.0%
2024$17,217+54.7%
2023$11,127+0.4%
2022$11,077+2.0%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$780,000

To:

Sq Ft2,232DeedBook 4458, Page 55

Property Sale

Sale
$317,500
Sq Ft1,736DeedBook 4217, Page 275Recorded1/10/2022

Property Built

Built

Year Built: 1950