Skip to content

40 Forest TerrWayne, NJ 07470

Built 1950

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Mar 22, 2021

Property Information

Block1703
Lot20
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityWayne Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class16
DescriptionCAPE COD
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,623
Acreage0.28

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$105,300
53%
Improvement Value:$93,400
47%
Total Assessment$198,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,815+4.0%
2024$11,362+1.2%
2023$11,223+0.4%
2022$11,173+2.0%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$300,000

From:

To:

Sq Ft1,623DeedBook 2409, Page 141Recorded12/17/2013

Property Built

Built

Year Built: 1950