Skip to content

19 Forest TerrWayne, NJ 07470

Built 1955

Last Sale Price
$861,000
Last Sale Date
Sep 13, 2022

Property Information

Block1704
Lot11
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityWayne Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17.5
DescriptionCOLONIAL
Dwellings1
ZoningR-B
Sq Footage2,710
Acreage0.27

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$105,200
33%
Improvement Value:$218,000
67%
Total Assessment$323,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$19,217+4.0%
2024$18,481+1.2%
2023$18,254+0.4%
2022$18,174+2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$861,000

To:

Sq Ft2,710DeedBook 4407, Page 227

Property Sale

Sale
$580,014

From:

To:

Sq Ft2,710DeedBook 3858, Page 185Recorded9/8/2020

Property Sale

Sale
$227,500
DeedBook B 143, Page 230

Property Built

Built

Year Built: 1955