Skip to content

17 Forest TerrWayne, NJ 07470

Built 1960

Last Sale Price
$595,000
Last Sale Date
Feb 22, 2023

Property Information

Block1704
Lot12
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityWayne Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class16
DescriptionCAPE COD
Dwellings1
ZoningR-B
Sq Footage1,917
Acreage0.29

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$105,600
49%
Improvement Value:$109,900
51%
Total Assessment$215,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,814+4.0%
2024$12,322+1.2%
2023$12,171+0.4%
2022$12,118+2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$595,000

To:

Sq Ft1,917DeedBook 4496, Page 94

Property Sale

Sale
$233,000
DeedBook V 162, Page 85

Property Built

Built

Year Built: 1960