Skip to content

47 Forest TerrWayne, NJ 07470

Built 1934

Last Sale Price
$10
Last Sale Date
Jun 4, 2025

Property Information

Block1704
Lot3
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityWayne Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class16.5
DescriptionRANCH
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,096
Acreage0.32

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$106,400
47%
Improvement Value:$120,000
53%
Total Assessment$226,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,462+4.0%
2024$12,946+1.2%
2023$12,787+0.4%
2022$12,730+2.0%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$675,000

To:

Sq Ft2,096DeedBook 4732, Page 264Recorded7/2/2024

Property Sale

Sale

From:

To:

Sq Ft2,096DeedBook 2458, Page 82Recorded4/17/2014

Property Built

Built

Year Built: 1934