Skip to content

21 Forest TerrWayne, NJ 07470

Built 1955

Last Sale Price
$475,000
Last Sale Date
Nov 14, 2008

Property Information

Block1704
Lot10
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityWayne Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class16
DescriptionCAPE COD
Dwellings1
ZoningR-B
Sq Footage1,954
Acreage0.22

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$101,800
47%
Improvement Value:$117,000
53%
Total Assessment$218,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,010+4.0%
2024$12,511+1.2%
2023$12,358+0.4%
2022$12,303+2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$475,000

To:

Sq Ft1,954DeedBook 1701, Page 36

Property Sale

Sale
$199,500
DeedBook Q 136, Page 365

Property Sale

Sale
$129,000
DeedBook U 114, Page 420

Property Built

Built

Year Built: 1955