Skip to content

24 Archung RdWayne, NJ 07470

Built 1955

Last Sale Date
Feb 11, 2016

Property Information

Block1403
Lot14
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityWayne Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class16
DescriptionSPLIT LEVEL
Dwellings1
ZoningR-B
Sq Footage1,692
Acreage0.24

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$113,800
56%
Improvement Value:$89,700
44%
Total Assessment$203,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,100+4.0%
2024$11,636+1.2%
2023$11,494+0.4%
2022$11,443+2.0%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1955