Skip to content

40 Spruce TerrWayne, NJ 07470

Built 1960

Last Sale Price
$630,000
Last Sale Date
Aug 24, 2023

Property Information

Block1706
Lot18
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityWayne Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class16.5
DescriptionCAPE COD
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,184
Acreage0.22

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$101,800
44%
Improvement Value:$129,600
56%
Total Assessment$231,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,759+4.0%
2024$13,231+1.2%
2023$13,069+0.4%
2022$13,012+2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$630,000

To:

Sq Ft2,184DeedBook 4581, Page 49

Property Sale

Sale
$535,000
DeedBook 1215, Page 217

Property Built

Built

Year Built: 1960