Skip to content

78 Spruce TerrWayne, NJ 07470

Built 1942

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Nov 2, 1990

Property Information

Block1706
Lot29
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityWayne Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class16.5
DescriptionCAPE/RANCH
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,576
Acreage0.3

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$106,000
50%
Improvement Value:$106,500
50%
Total Assessment$212,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,635+4.0%
2024$12,151+1.2%
2023$12,002+0.4%
2022$11,949+2.0%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1942