Skip to content

65 Spruce TerrWayne, NJ 07470

Built 1955

Last Sale Price
$475,000
Last Sale Date
Jul 6, 2016

Property Information

Block1708
Lot4
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityWayne Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class16
DescriptionCAPE COD
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,416
Acreage0.15

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$97,100
48%
Improvement Value:$106,900
52%
Total Assessment$204,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,130+4.0%
2024$11,665+1.2%
2023$11,522+0.4%
2022$11,471+2.0%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$475,000

To:

Sq Ft1,416DeedBook 2875, Page 255

Property Sale

Sale
$420,000
DeedBook 2040, Page 101

Property Built

Built

Year Built: 1955