Skip to content

68 Spruce TerrWayne, NJ 07470

Built 1959

Last Sale Price
$450,000
Last Sale Date
Jan 18, 2019

Property Information

Block1706
Lot26
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityWayne Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class16.5
DescriptionRANCH
Dwellings1
ZoningR-B
Sq Footage1,332
Acreage0.22

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$101,800
51%
Improvement Value:$96,100
49%
Total Assessment$197,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,767+4.0%
2024$11,316+1.2%
2023$11,177+0.4%
2022$11,128+4.4%
Property History

Property Sale

Sale
$450,000

To:

Sq Ft1,333DeedBook 3498, Page 186

Property Sale

Sale
$245,000
DeedBook T 134, Page 171

Property Sale

Sale
$229,000
DeedBook G 124, Page 417

Property Sale

Sale
$213,000
DeedBook O 119, Page 362

Property Built

Built

Year Built: 1959