Skip to content

23 Surrey DrWayne, NJ 07470

Built 1962

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Oct 11, 2006

Property Information

Block3305
Lot25
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityWayne Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class19
DescriptionRANCH
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage4,952
Acreage0.43

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$118,900
27%
Improvement Value:$316,600
73%
Total Assessment$435,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$25,895+4.0%
2024$24,902+1.2%
2023$24,597+0.4%
2022$24,488+2.0%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$347,000
DeedBook Q 158, Page 1

Property Built

Built

Year Built: 1962