Skip to content

84 Alpine DrWayne, NJ 07470

Built 1959

Last Sale Price
$457,500
Last Sale Date
Apr 1, 2002

Property Information

Block1711
Lot66
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityWayne Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class16.5
DescriptionSPLIT LEVEL
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage3,070
Acreage0.35

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$136,500
51%
Improvement Value:$131,100
49%
Total Assessment$267,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$15,912+4.0%
2024$15,301+1.2%
2023$15,114+0.4%
2022$15,047+2.0%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$457,500

To:

Sq Ft3,070DeedBook 402, Page 214

Property Sale

Sale
$290,000
DeedBook A 136, Page 186

Property Built

Built

Year Built: 1959