Skip to content

29 Eleron PlaceWayne, NJ 07470

Built 1962

Last Sale Price
$480,000
Last Sale Date
Aug 1, 2003

Property Information

Block2213
Lot19
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityWayne Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class18
DescriptionCOLONIAL
Dwellings1
ZoningR-B
Sq Footage3,106
Acreage0.34

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$121,000
37%
Improvement Value:$204,400
63%
Total Assessment$325,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$19,348+4.0%
2024$18,606+1.2%
2023$18,379+0.4%
2022$18,297+2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$480,000

To:

Sq Ft3,106DeedBook 637, Page 41

Property Built

Built

Year Built: 1962