Skip to content

16 Summit DrWayne, NJ 07470

Built 1951

Last Sale Price
$385,000
Last Sale Date
Jan 30, 2008

Property Information

Block2300
Lot2
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityWayne Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class16
DescriptionCAPE COD
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,003
Acreage0.36

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$118,300
53%
Improvement Value:$106,000
47%
Total Assessment$224,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,337+4.0%
2024$12,825+1.2%
2023$12,668+0.4%
2022$12,612+2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$385,000

To:

Sq Ft2,003DeedBook 1567, Page 165

Property Sale

Sale
$170,000
DeedBook Q 119, Page 257

Property Built

Built

Year Built: 1951