Skip to content

32 Valley View TerrWayne, NJ 07470

Built 1950

Last Sale Price
$200,000
Last Sale Date
Aug 1, 1996

Property Information

Block1716
Lot24
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityWayne Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class16
DescriptionCAPE COD
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,974
Acreage0.26

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$115,400
47%
Improvement Value:$128,500
53%
Total Assessment$243,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,502+4.0%
2024$13,946+1.2%
2023$13,775+0.4%
2022$13,715+2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$200,000

To:

Sq Ft1,974DeedBook 146, Page 182

Property Built

Built

Year Built: 1950