Skip to content

34 Hillcrest DrWayne, NJ 07470

Built 1945

Last Sale Price
$210,000
Last Sale Date
Jun 17, 1994

Property Information

Block1733
Lot27
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityWayne Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class16
DescriptionCAPE COD
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,964
Acreage0.17

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$108,800
48%
Improvement Value:$115,800
52%
Total Assessment$224,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,355+4.0%
2024$12,843+1.2%
2023$12,685+0.4%
2022$12,629+2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$210,000

To:

Sq Ft1,964DeedBook 136, Page 56

Property Sale

Sale
$188,000
DeedBook R 126, Page 298

Property Built

Built

Year Built: 1945