Skip to content

116 Beechwood DrWayne, NJ 07470

Built 1942

Last Sale Price
$10
Last Sale Date
Oct 30, 2025

Property Information

Block1721
Lot22
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityWayne Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
DescriptionCOLONIAL
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,588
Acreage0.27

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$115,600
42%
Improvement Value:$158,800
58%
Total Assessment$274,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$16,316+4.0%
2024$15,690+1.2%
2023$15,498+0.4%
2022$15,430+2.0%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$215,000

To:

DeedBook R 127, Page 455

Property Sale

Sale
$147,500

To:

DeedBook Z 113, Page 74

Property Built

Built

Year Built: 1942