Skip to content

729 Black Oak Ridge RdWayne, NJ 07470

Built 1949

Last Sale Price
$10
Last Sale Date
Nov 2, 2019

Property Information

Block2521
Lot15
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityWayne Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class16.5
DescriptionCOLONIAL
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,494
Acreage0.39

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$88,200
39%
Improvement Value:$137,600
61%
Total Assessment$225,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,426+4.0%
2024$12,911+1.2%
2023$12,753+0.4%
2022$12,697+2.0%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$465,000

From:

To:

Sq Ft2,494DeedBook 2336, Page 234Recorded7/9/2013

Property Built

Built

Year Built: 1949