Skip to content

90 Hillcrest DrWayne, NJ 07470

Built 1953

Last Sale Date
Oct 6, 2003

Property Information

Block1724
Lot15
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityWayne Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class16.5
DescriptionRANCH
Dwellings1
ZoningR-B
Sq Footage1,671
Acreage0.36

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$118,300
51%
Improvement Value:$113,300
49%
Total Assessment$231,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,771+4.0%
2024$13,243+1.2%
2023$13,081+0.4%
2022$13,023+2.0%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1953