Skip to content

10 Beechwood DrWayne, NJ 07470

Built 1925

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jul 29, 2024

Property Information

Block1731
Lot30
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityWayne Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class16
DescriptionCOLONIAL
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,958
Acreage0.21

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$111,900
50%
Improvement Value:$112,200
50%
Total Assessment$224,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,325+27.7%
2024$10,435+1.2%
2023$10,308+0.4%
2022$10,262+2.0%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$475,000
Sq Ft1,542DeedBook 4439, Page 79Recorded11/28/2022

Property Built

Built

Year Built: 1925