Skip to content

29 Hillcrest DrWayne, NJ 07470

Built 1950

Last Sale Price
$155,000
Last Sale Date
Jun 26, 1997

Property Information

Block1735
Lot13
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityWayne Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class16
DescriptionCAPE COD
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,328
Acreage0.14

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$106,400
65%
Improvement Value:$58,000
35%
Total Assessment$164,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,775+4.0%
2024$9,400+1.2%
2023$9,285+0.4%
2022$9,244+2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$155,000

To:

Sq Ft1,328DeedBook 150, Page 225

Property Built

Built

Year Built: 1950