Skip to content

4 Peter PlaceWayne, NJ 07470

Built 1975

Last Sale Price
$952,000
Last Sale Date
Mar 7, 2025

Property Information

Block1735
Lot4
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityWayne Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
DescriptionBI-LEVEL
Dwellings1
ZoningR-B
Sq Footage3,172
Acreage0.44

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$125,200
46%
Improvement Value:$146,300
54%
Total Assessment$271,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$16,143+4.0%
2024$15,524+1.2%
2023$15,334+0.4%
2022$15,266+2.0%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$952,000

To:

Sq Ft3,172DeedBook 4955, Page 82

Property Sale

Sale
$870,000

To:

Sq Ft3,172DeedBook 4543, Page 169

Property Sale

Sale

From:

To:

Sq Ft3,172DeedBook 2508, Page 160Recorded8/14/2014

Property Sale

Sale
$555,000
DeedBook 2218, Page 152

Property Built

Built

Year Built: 1975