Skip to content

21 Orange PlaceWayne, NJ 07470

Built 1954

Last Sale Price
$370,000
Last Sale Date
Jul 27, 2000

Property Information

Block1735
Lot8
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityWayne Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class16.5
DescriptionRANCH
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,002
Acreage0.54

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$129,800
44%
Improvement Value:$163,000
56%
Total Assessment$292,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$17,410+4.0%
2024$16,742+1.2%
2023$16,537+0.4%
2022$16,464+2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$370,000

To:

Sq Ft2,002DeedBook 167, Page 59

Property Sale

Sale
$210,000
DeedBook G 131, Page 455

Property Built

Built

Year Built: 1954