Skip to content

15 Greenrale AveWayne, NJ 07470

Built 1961

Last Sale Price
$485,000
Last Sale Date
Jul 16, 2008

Property Information

Block1801
Lot17
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityWayne Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class16.5
DescriptionBI-LEVEL
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,281
Acreage0.37

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$110,200
45%
Improvement Value:$134,700
55%
Total Assessment$244,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,562+4.0%
2024$14,003+1.2%
2023$13,832+0.4%
2022$13,771+2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$485,000

To:

Sq Ft2,281DeedBook 1642, Page 25

Property Built

Built

Year Built: 1961