Skip to content

8 Ruskin CourtWayne, NJ 07470

Built 1966

Last Sale Price
$520,000
Last Sale Date
Jul 29, 2016

Property Information

Block2104
Lot14
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityWayne Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
DescriptionCOLONIAL
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,256
Acreage0.35

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$121,000
47%
Improvement Value:$134,400
53%
Total Assessment$255,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$15,186+4.0%
2024$14,604+9.1%
2023$13,380+0.4%
2022$13,321+2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$520,000

To:

Sq Ft2,256DeedBook 2877, Page 292

Property Sale

Sale
$549,900
DeedBook 1935, Page 240

Property Built

Built

Year Built: 1966