Skip to content

12 Palmer DrWayne, NJ 07470

Built 1962

Last Sale Price
$466,000
Last Sale Date
Jul 29, 2016

Property Information

Block2100
Lot3
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityWayne Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class16.5
DescriptionSPLIT LEVEL
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,234
Acreage0.34

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$121,000
51%
Improvement Value:$116,100
49%
Total Assessment$237,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,098+4.0%
2024$13,557+1.2%
2023$13,391+0.4%
2022$13,332+2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$466,000

To:

Sq Ft2,234DeedBook 2873, Page 204

Property Sale

Sale
$410,000
DeedBook 2034, Page 8

Property Sale

Sale
$54,324
DeedBook E 155, Page 217

Property Sale

Sale
$230,000
DeedBook E 117, Page 15

Property Built

Built

Year Built: 1962