Skip to content

101 Andover DrWayne, NJ 07470

Built 1960

Last Sale Price
$364,005
Last Sale Date
Nov 11, 2025

Property Information

Block1804
Lot10
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityWayne Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
DescriptionBI-LEVEL
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,128
Acreage0.35

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$121,100
48%
Improvement Value:$130,700
52%
Total Assessment$251,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,972+4.0%
2024$14,398+1.2%
2023$14,222+0.4%
2022$14,159+2.0%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$364,005

To:

Sq Ft2,128DeedBook 5012, Page 241

Property Sale

Sale
$697,000

To:

Sq Ft2,128DeedBook 4079, Page 295Recorded7/13/2021

Property Sale

Sale
$537,500

From:

To:

Sq Ft2,128DeedBook 2618, Page 283Recorded4/27/2015

Property Sale

Sale
$345,000

To:

DeedBook 304, Page 10

Property Built

Built

Year Built: 1960