Skip to content

5 Burnside PlaceWayne, NJ 07470

Built 1960

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jan 25, 2000

Property Information

Block1804
Lot2
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityWayne Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class16.5
DescriptionBI-LEVEL
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,888
Acreage0.36

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$121,700
56%
Improvement Value:$95,600
44%
Total Assessment$217,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,921+4.0%
2024$12,425+1.2%
2023$12,273+0.4%
2022$12,219+2.0%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1960