Skip to content

8 Everett PlaceWayne, NJ 07470

Built 1960

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Nov 7, 2012

Property Information

Block1804
Lot12
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityWayne Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17.5
DescriptionSPLIT LEVEL
Dwellings1
ZoningR-B
Sq Footage3,329
Acreage0.41

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$123,900
39%
Improvement Value:$192,700
61%
Total Assessment$316,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$18,825+4.0%
2024$18,103+1.2%
2023$17,882+0.4%
2022$17,802+2.0%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$290,000
DeedBook W 166, Page 158

Property Built

Built

Year Built: 1960