Skip to content

1 Burnside PlaceWayne, NJ 07470

Built 1960

Last Sale Price
$710,000
Last Sale Date
Jan 9, 2023

Property Information

Block1804
Lot3
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityWayne Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class16.5
DescriptionSPLIT LEVEL
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,107
Acreage0.34

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$121,000
52%
Improvement Value:$111,900
48%
Total Assessment$232,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,848+4.0%
2024$13,317+1.2%
2023$13,154+0.4%
2022$13,096+2.0%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$710,000

To:

Sq Ft2,107DeedBook 4463, Page 217

Property Sale

Sale
$550,000
Sq Ft2,107DeedBook 4303, Page 105Recorded5/5/2022

Property Built

Built

Year Built: 1960