Skip to content

603 Valley RdWayne, NJ 07470

Built 1929

Last Sale Price
$265,000
Last Sale Date
Dec 22, 2020

Property Information

Block1809
Lot6
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityWayne Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class16
DescriptionCOLONIAL
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,579
Acreage0.4

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$96,400
59%
Improvement Value:$67,800
41%
Total Assessment$164,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,763+4.0%
2024$9,389+1.2%
2023$9,274+0.4%
2022$9,233+2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$265,000

To:

Sq Ft1,579DeedBook 3957, Page 198

Property Built

Built

Year Built: 1929