Skip to content

587 Valley RdWayne, NJ 07470

Built 1957

Last Sale Price
$440,000
Last Sale Date
Mar 17, 2005

Property Information

Block1809
Lot8
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityWayne Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class16.5
DescriptionSPLIT LEVEL
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,153
Acreage0.35

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$94,700
47%
Improvement Value:$104,800
53%
Total Assessment$199,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,862+4.0%
2024$11,407+4.6%
2023$10,901+0.4%
2022$10,852+2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$440,000

To:

Sq Ft2,153DeedBook 1087, Page 126

Property Built

Built

Year Built: 1957