Skip to content

707 Valley RdWayne, NJ 07470

Built 1957

Last Sale Price
$312,375
Last Sale Date
Aug 2, 2018

Property Information

Block1813
Lot4
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityWayne Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class16.5
DescriptionSPLIT LEVEL
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,406
Acreage0.37

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$89,800
47%
Improvement Value:$99,400
53%
Total Assessment$189,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,250+4.0%
2024$10,818+1.2%
2023$10,686+0.4%
2022$10,639+2.0%
Property History
Sales5

Property Sale

Sale
$312,375

To:

Sq Ft2,406DeedBook 3416, Page 46

Property Sale

Sale

From:

To:

Sq Ft2,406DeedBook 2848, Page 142Recorded6/28/2016

Property Sale

Sale
$640,000
DeedBook 1405, Page 170

Property Sale

Sale
$489,900
DeedBook 1078, Page 127

Property Sale

Sale
$209,000
DeedBook S 136, Page 99

Property Built

Built

Year Built: 1957