Skip to content

3 Bertrand DrWayne, NJ 07470

Built 1957

Last Sale Price
$205,000
Last Sale Date
Oct 6, 1989

Property Information

Block1818
Lot1
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityWayne Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class16
DescriptionRANCH
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,298
Acreage0.37

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$122,200
57%
Improvement Value:$92,700
43%
Total Assessment$214,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,778+4.0%
2024$12,288+1.2%
2023$12,138+0.4%
2022$12,084+2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$205,000

To:

Sq Ft1,298DeedBook 125, Page 511

Property Built

Built

Year Built: 1957