Skip to content

16 Joseph PlaceWayne, NJ 07470

Built 1957

Last Sale Price
$433,000
Last Sale Date
May 4, 2021

Property Information

Block1818
Lot9
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityWayne Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class16
DescriptionCAPE COD
Dwellings1
ZoningR-B
Sq Footage1,859
Acreage0.36

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$121,500
57%
Improvement Value:$91,700
43%
Total Assessment$213,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,677+4.0%
2024$12,191+1.2%
2023$12,042+0.4%
2022$11,988+2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$433,000

To:

Sq Ft1,859DeedBook 4038, Page 240

Property Sale

Sale
$60,000
DeedBook 1089, Page 240

Property Sale

Sale
$40,000
DeedBook 489, Page 60

Property Built

Built

Year Built: 1957